Љубица Будаћ
ИЗВЕШТАЈ О РАДУ
ДРУШТВА АРХИВСКИХ РАДНИКА ВОЈВОДИНЕ
ЗА ПЕРИОД 2009–2012.
ПРЕДСЕДНИШТВО ДРУШТВА АРХИВСКИХ РАДНИКА ВОЈВОДИНЕ
Изборна Скупштина Друштва архивских радника Војводине одржана је 27. марта 2009. године у Сенти, и тада је изабрано ново Председништво и именована Љубица Будаћ из Архива Војводине за председницу Друштва. Председништво је одржавало редовне годишње седнице. Настојали смо, да се по могућности, седнице одржавају осим у Архиву Војводине и у другим архивима у АП Војводини. Председништво је у овом периоду поред редовних програмских активности обавило и следеће послове: усвојило Предлог о установљењу награде и признања Др Димитрије Кириловић и формирало Комисију за доделу награде и признања; донело Правилник о додели награде и признања; именовало Уредништво за израду Приручног вишејезичног речника за архивисте; формирало Редакцију за израду Приручног вишејезичног речника за архивисте; донело Одлуку о изради меморандума и сајта Друштва; радило на организацији два међународна саветовања, стручних радионица и скупова, а нарочито смо улагали труд у вези са међународном сарадњом, као и другим програмским и стручним активностима Друштва.
СТРУЧНИ СКУПОВИ
Саветовања
Друштво архивских радника Војводине је у периоду 2010–2012. године организовало два међународна архивска саветовања.
1. Друго, Међународно архивско саветовање, од обнављања рада Друштва 2004. године, одржано је у Новом Саду 17–18. децембра 2009. године. Теме овог саветовања су биле:
- Историјска белешка између помоћног информативног средства и научноистраживачког рада;
- Електронски архиви – питања и изазови
Организатори Саветовања су били Друштво архивских радника Војводине и Архив Војводине, који је обезбедио већи део финансијских средстава. Део материјалних средства донирао је и Историјски архив Сента. Саветовање је отворила Маја Седларевић, потпредседница Скупштине Аутономне Покрајине Војводине. Саветовање је пратио и Милан Мицић, помоћник Покрајинског секретара за културно наслеђе и јавне збирке. Скупу су на позив Друштва присуствовали председници друштава архивиста Србије, Мађарске, Босне и Херцеговине, Федерације Босне и Херцеговине, Друштва архивских запосленика Тузланског кантона и директор Државног архива Црне Горе. Током два дана Саветовања излагало је укупно 28 колега учесника. У вези са првом темом било је 15 излагача из архива у Војводини, Архива Југославије, Историјског архива Ужица, Архива Тузланског кантона, Архива Бач-Кишкун жупаније у Кечкемету. Другог дана Саветовања, поред ученика из Војводине, радове су излагале колеге из Историјског архива Београда, Хрватског Државног архива, Архива главног Града Будимпеште, Покрајинског архива Копер. Поред ових, учесници саветовања су били излагачи по позиву, и то: проф. др Владан Гавриловић и мр Тибор Пал, Филозофски факултет, Одсек за историју у Новом Саду; Азем Кожар, Филозофски факултет Тузла; Младен Вујовић, Музеј Николе Тесле; др Мирјана Брковић, Универзитет у Новом Саду, Централна библиотека; Милан Парошки, Влада АП Војводине; доц. др Петер Павел Класинц, Међународни институт за архивске науке Трст/Марибор и Јован Поповић, правник и публициста.
Ово дводневно Међународно саветовање пратили су новинари који су објавили прилоге о овом стручном скупу. Телевизија Нови Сад је у својим информативним емисијама, али и у другим дневним емисијама објавила прилог о потписивању Протокола о сарадњи Друштва архивских радника Војводине са архивистичким удружењима из Босне и Херцеговине. Организацијом саветовања, успостављен је континуитет у организацији већих стручних скупова на међународном нивоу. Према мишљењу учесника, гостију, архивиста из земље и иностранства, саветовање је у потпуности остварило постављене стручне циљеве. Уједно, омогућило је да искусне и младе колеге размене проблеме и искуства у раду и ступе у контакт са еминентним предавачима из земље и иностранства.
2. У Зрењанину је 19–20. септембра 2011. године организовано Међународно архивско саветовање са следећим темама:
- Архиви и јавност у савременом друштву
- Сређивање фондова из области управе и јавних служби
Домаћин саветовања је био Историјски архив Зрењанин, који је обезбедио већи део финансијских средстава. Део материјалних средства донирали су Архив Војводине и Историјски архив Сента. Саветовање је отворио градоначелник Зрењанина, др Милета Михајлов. Скупу су на позив Друштва присуствовали председници: Архивског друштва Србије, Друштва мађарских архивиста, Архивистичког удружења у Федерацији Босни и Херцеговини, Архивског удружење Босне и Херцеговине, Удружење архивских радника Републике Српске, Друштва архивских запосленика Тузланског кантона, као и директори Државног архива Црне Горе и Међународног института за архивске науке Трст/Марибор. Током два дана Саветовања излагало је укупно 29 колега учесника. У вези са првом темом било је 18 излагача из архива у Војводини, Архива Србије, Историјског архива Београда, Архива Југославије, Историјског архива Пожаревац, Историјског архива Шумадије, Крагујевац, Музеја Николе Тесле, Музеја града Новог Сада и Међународног института за архивске науке Трст/Марибор. Другог дана Саветовања, поред ученика из Војводине, радове су излагале колеге из Историјског архива Ужице и Историјског архива Пожаревац. По завршетку првог радног дана скупа, организовано је представљање две књиге. О књизи Ласла Сегија, Студенти са данашње територије Војводине на европским универзитетима 1338–1919. говорио је директор Архива Војводине, Стеван Рајчевић, у име издавача и аутор Ласло Сеги. О другој књизи, Приручник за сређивање старије архивске грађе говорила је председница Друштва архивских радникa Војводине, Љубица Будаћ, у име издавача и један од аутора мр Дејан Јакшић.
Саветовање су пратили електронски и писани медији, који су у својим извештајима истакли значај архива као установа заштите и рад Друштва архивских радника Војводине на промовисању архивске струке. Према мишљењу учесника, гостију, архивиста из земље и иностранства, Саветовање је у потпуности остварило постављене стручне циљеве.
Радионице
Друштво архивских радника Војводине је у периоду 2009–2012. године организовало три стручне радионице.
1. Стручна радионица на тему: Проблеми сређивања и коришћења архивских фондова чија је грађа настала до 1918. године у архивима у Војводини, одржана је 12. маја 2010. године у Историјском архиву у Панчеву. У току Радионице, презентовани су стручни радови: мр Дејан Јакшић, Ревизија, додатно сређивање и обрада старије архивске грађе; Јован Валрабенштајн, Практична искуства у изради аналитичких инвентара у односу на степен сређености и сачуваности архивске грађе; Елза Хеш, Пример сређивања старије архивске грађе фонда из Историјског архива у Панчеву и Верица Филиповић, Обрада архивске грађе и израда сумарног и аналитичког инвентара у односу на степен сређености и сачуваност архивске грађе. Задатак учесника Радионице је био да заједно дефинишу проблеме и нормативе за сређивање и коришћење архивске грађе до 1918. године у архивима у Војводини. Радионица је била осмишљена као интерактиван процес, у коме су учесници кроз практичне примере из архивске грађе, радили на проналажењу решења заједничких проблема у раду. Циљ је био да се кроз међусобну размену искуства отвори питање утврђивања критеријума који би архивистима олакшали једнообразно сређивање старијих фондова, олакшали објављивање докумената као извора за историју данашње територије Војводине до 1918, као и доступност ове грађе корисницима у истраживачке и друге сврхе. Радионица је била изузетно добро посећена, а учесници су у целодневном заједничком раду дефинисали најчешће проблеме и разменили искуства у сређивању ове врсте грађе, и преиспитали старе нормативе за њено сређивање и обраду. Учесници Радионице су као закључак истакли потребу да се Друштво ангажује око израде вишејезичног речника који би помогао архивистима, посебно млађим колегама, приликом сређивања и обраде старије архивске грађе. Сходно закључцима Радионице, Председништво Друштва архивских радника Војводине је на својој седници одржаној 3. јуна 2010. године у Кикинди, донело Одлуку о именовању Уредништва за израду Приручног вишејезичног речника за архивисте, који је Друштво објавило 2012. године.
2. Радионица Друштва архивских радника Војводине, у организацији са Историјским архивом Кикинда и Историјским архивом у Панчеву, одржана је 13. маја 2011. године у просторијама Центра за стручно усавршавање у Кикинди. Тема Радионице је била Израда јединствене Листе категорија архивске грађе и регистратурског материјала са роковима чувања која се примењује у основним школама. Радионици су присуствовали архивски радници из свих архива на територији АП Војводине који се баве заштитом архивске грађе и регистратурског материјала ван архива, као и представници Друштва архивских радника Војводине. Радионица је организована због потребе да се расправља о унифицирању Листе категорија архивске грађе и регистратурског материјала са роковима чувања у васпитно-образовним установама, основним али и средњим школама на територији Покрајине, пошто се у овим установама примењују различите Листе категорија, што отежава комуникацију и сарадњу са надлежним општинским архивима. На Радионици су представници свих Архива са територије Војводине проследили благовремено копије најваљанијих важећих Листа категорија архивске грађе и рег. материјала са роковима чувања које се примењују у основним школама на њиховом подручју. На радионици је сачињен предлог Листе категорија архивске грађе и регистратурског материјала са роковима чувања, која ће се примењивати у основним школама на подручју Војводине и с Листом су се сагласили представници присутних архивиста из спољних служби. Усвојен је закључак, да је потребно израдити и предлог Листе која ће се примењивати у средњим школама и гимназијама.
3. Друштво архивских радника Војводине и Историјски архив Кикинда организовали су стручну Радионицу на тему Архиви у процесу стечајног поступка – питања и дилеме, која је одржана 25. маја 2012, у просторијама Центра за стручно усавршавање у Кикинди. Задатак радионице је био да сачини јединствено стручно гледиште које ће се примењивати од стране колега у поступцима стечаја у регистратурама на подручју Покрајине.
ИЗДАВАЧКА ДЕЛАТНОСТ
Друштво архивских радника Војводине је упркос тешкој материјалној ситуацији имало богату и стручно значајну издавачку делатност. Посебно истичем рад на реализацији књиге Приручни вишејезични речник за архивисте као круне наше делатности у овом моменту, којом можемо да парирамо малобројним сличним пројектима у земљи и иностранству. У периоду 2009–2012, Друштво архивских радника Војводине је објавило следећа издања:
1. Зборника радова са саветовања Друштва архивских радника Војводине, Нови Сад, 17–18.
децембра 2009, Нови Сад, 2010.
2. Зборник радова са саветовања Друштва архивских радника Војводине, Зрењанин, 19–20.
септембар 2011, Нови Сад, 2012.
3. ISDIAH–Међународни стандард за описивање установа које поседују архивску грађу,
Нови Сад, 2010.
4. ISDF–Међународни стандард за описивање функција, Нови Сад 2011.
5. Приручник за сређивање старије архивске грађе, Нови Сад–Панчево, 2011.
6. Приручни вишејезични речник за архивисте. Речник за обраду архивске грађе на
латинском, немачком и мађарском језику која се чува у АП Војводини.
7. Водич кроз архиве у Војводини, Нови Сад, 2012.
8. Архивски анали, број 6, Нови Сад, 2011.
ДОДЕЛА НАГРАДЕ И ПРИЗНАЊА
Скупштина Друштва је на предлог Председништва донела одлуку о установљењу награде и признања Др Димитрије Кириловић и усвојила Правилник о додели награде и признања. Председништво ДАРВ-а је на предлог актива архива, донело одлуку о формирању Комисије за доделу награде и признања Др Димитрије Кириловић, у саставу: Нада Борош, председник Комисије, Љиљана Дожић, заменик председника, Татјана Стеванчев, Миливој Спасојевић и Љубица Будаћ. Награда и признање су први пут додељени на Свечаној седници скупштине Друштва архивских радника Војводине, одржаној 24. јуна 2010. године уз успео уметнички програм и присуство великог броја гостију. Додела награде је била пропраћена и путем писаних и електронских медија. Добитници награде су били Стеван Рајчевић, Милорад Бешлин, постхумно, и Маринко Белош, а признање је добио Средоје Лалић, истакнути архивиста некада југословенске архивистике. Током 2011. године награду су добили Иштван Фодор и Бора Тртић а признање Јован Валрабенштајн.
САРАДЊА СА ДРУШТВОМ АРХИВИСТА СРБИЈЕ
Представници архива у Војводини учествовали су у раду Скупштине и Извршног одбора Архивског друштва Србије. Друштво архивских радника Војводине имало је одличну сарадњу са Архивским друштвом Србије, посебно током мандата председника Друштва Мирча Мадића, када је и само Друштво ефикасније деловало и остваривало програмске задатке. Тако је на наш позив, једна седница Извршног одбора Друштва архивиста Србије одржана управо током саветовања ДАРВ-а у Новом Саду 2009. године. Такође, чланови Извршног одбора, као и колеге архивисти из целе земље одазивају се позиву Друштва на сарадњу и размену стручних искустава и знања, кроз учешће у саветовањима, радионицама.
МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА
Друштво архивских радника Војводине је током 2010. године потписало следеће декларације и уговоре о сарадњи:
1. Декларација о сарадњи са земљама ширег дунавског басена потписана 25. августа 2010. године у Дебрецину (Мађарска) између Друштва мађарских архивиста и: Друштва архивских радника Војводине, Друштва архивиста Србије, као и архивских удружења из Мађарске, Хрватске, Пољске, Словачке, Чешке, Украјине и Румуније.
2. Уговор о сарадњи потписан 16. децембра 2009. године у Архиву Војводине између Друштва архивских радника Војводине и Архивистичког удружења/удруге Босне и Херцеговине, Архивистичког удружења Федерације Босне и Херцеговине и Друштва архивских запосленика Тузланског кантона.
3. Декларација о сарадњи потписана 9. септембра 2010. године у Оточцу (Словенија) између Друштва архивских радника Војводине, Архивског друштва Словеније, Хрватског архивистичког друштва и Архивистичког удружења Босне и Херцеговине.
4. Друштво архивских радника Војводине је 26. новембра 2010. године у Новом Саду потписало Уговор о сарадњи са Удружењем архивских радника Републике Српске.